Murray Emerson

Mayor (August 2022- November 2022)

Stawell Ward

Cr-Murray-Emerson.jpg

First elected: 27 October 2012

Councillor Murray Emerson has served Northern Grampians Shire Council since October 2012, and represents the Stawell Ward of our shire. Cr Emerson is currently serving a term as Mayor for August 2022 - November 2022, taking over from the late Mayor Cr Tony Driscoll.

Cr Emerson has served four terms as Mayor, 2014-15, 2015-16, 2019-20, and 2020-21. The Mayor Emeritus Award was conferred on Cr Emerson by the Municipal Association of Victoria on 9 October 2020, after serving three consecutive Mayoral terms.  With a background in law enforcement, Cr Emerson is passionate about the Northern Grampians Shire.  

Committees

Cr Emerson currently represents council on the following committees:

  • Audit and Risk Committee
  • Stawell Aerodrome Advisory Committee
  • Stawell Gift Event Management Pty Ltd
  • Stawell Recreation Advisory Group
  • Municipal Association of Victoria
  • North West Municipalities Association
  • Wimmera Development Association (WDA) Advisory Board
  • Friends of the Heatherlie Trail Committee